..:: ATK BİLİŞİM ::..

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size


Şifremi Unuttum?
Programsız PDF Powerpoint Çevir

Programsız PDF Powerpoint çevirici

Temsilcisi olduğumuz Investintech programsız olarak PDF dosyalarınızı Powerpint (PPT) formatına çevirmeniz için bir yenilik daha yaptı. Hem programsız hemde ÜCRETSİZ. Bunun için sadece bir Facebook hesabınızın olması yeterli.

http://www.facebook.com/PDFtoPowerPoint adresinden erişebileceğiniz çeviricinin sağladıkları :
 • Tamamen Ücretsiz
 • Güvenilir
 • Herhangi bir facebook hesabı ile erişilebilir,
 • Hızlı ve doğru çeviri kabiliyeti,
 • İndirme linki ile dosyaya hızlıca erişebilme,
 • Ayrıca dosyayı paylaşım imkanı,
O&O CleverCache 6 Professional Edition Güncelleme - 50'li Paket
O&O CleverCache 6 Professional Edition Güncelleme - 50'li Paket
IceWarp Outlook Connector
IceWarp Outlook Connector
O&O FormatRecovery 4 Güncelleme
O&O FormatRecovery 4 Güncelleme
Image Download Library
Image Download Library
Paessler Network Toolpack Corporate 1 Lisans
Paessler Network Toolpack Corporate 1 Lisans
WinRAR (Tüm Versiyonlar) Lisans 10 - 24
WinRAR (Tüm Versiyonlar) Lisans 10 - 24
Anasayfa BİLGİ Bilgisayar ve Güvenlik Bilişim Suçları Nedir? Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

Bilişim Suçları Nedir? Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 379
ZayıfMükemmel 

Bilişim SuçuBİLİŞİM SUÇUNUN TANIMI

Bilgisayar, çevre birimleri, pos makinesi,cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması ile işlenilen suçlardır.

BİLİŞİM SUÇLARININ TÜRLERİ NELERDİR?

Suçların türleri TCK da suç teşkil edecek tüm suçları kapsaya bilmekte veya bu suçlara zemin hazırlamaktadır. Suçların işleme şekilleri; Hakaret, küfür, kredi kartı yolsuzlukları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması ve buna bağlı olarak devam edebilecek suçları kapsamakla, birlikte bunlarla sınırlı olmayıp, günden güne değişiklikler göstermektedir.

ÜLKEMİZDE EN ÇOK KARŞILAŞILAN BİLİŞİM ŞUÇLARINDAN ÖRNEKLER

 • Başkalarının adına e-mail göndererek özellikle ticari ve özel ilişkileri zedeleme.
 • Başkalarının adına web sayfası hazırlamak ve bu web sayfasının tanıtımı amacıyla başkalarına e-mail ve mesaj göndermek ve bu mesajlarda da mağdur olan şahsın telefon numaralarını vermek.
 • Kişisel bilgisayarlar yada kurumsal bilgisayarlara yetkisiz erişim ile bilgilerin çalınması ve karşılığında tehdit ederek maddi menfaat sağlanması
 • Şirketlere ait web sayfalarının alan adının izinsiz alınması ve bu alan adlarının karşılığında yüklü miktarlarda para talep etmek.
 • Özellikle Pornografik içerikli CD kopyalamak ve satmak.
 • Sahte evrak basımı gibi çok farklı konuları içerebilmektedir.
 • NOT: Unutmayın bu tür suçların tek mağduru siz değilsiniz. Karşılaşılmış olan durumdan utanmadan tüm deliller ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına başvurunuz.

BİLİŞİM SUÇU İLE KARŞILAŞTIĞINIZDA YAPABİLECEKLERİNİZ

 1. Yasadışı siteler (web sayfaları) ile ilgili şikayetlerinizi Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adlı e-mail ihbar adresine bildirebilirsiniz.
 2. Şahsınız ile ilgili şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikayetçi olabilirsiniz.
 3. İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan tüm tahkikatlarda Savcılık talimatı veya Mahkeme kararı esas alınmaktadır.
 4. Şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma neticesinde ISP(İnternet Servis Sağlayıcının) yurt dışında bulunması durumunda Adli Makamlar tarafından yapılacak olan Adli İstinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.

BİLİŞİM SUÇLARI İLE İLGİLİ OLARAK MAĞDUR OLMADAN ÖNCE YAPILABİLECEKLERİNİZ

 1. Şirketinize veya şahsınıza ait önemli bilgilerinizin yer aldığı bilgisayarınız ile özel güvenlik önlemleri almadan internete bağlanmayınız.
 2. İnternet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını unutmayın!
 3. Özellikle Chat ortamında bilgisayarınıza saldırılabileceğini;
 4. Chat de tanıştığınız kişilere şahsınız, aileniz, adres, telefon, işiniz v.s. konularda şahsi bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın!
 5. İnternet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.
 6. İnternet üzerinden yapılan yazışmalarınızda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda olacaktır. Bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler veya sizi kötüleyici bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.

BİLİŞİM SUÇLARI İLE YAPILAN ÇALIŞMALARIN HUKUKİ DAYANAKLARI

 1. Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık TCK 503-507: Dolandırıcılık ve İflas
 2. Bilgisayar Yoluyla Sahtecilik TCK 316-368: Sahtecilik Suçları
 3. Kanunla Korunmuş Bir Yazılımın İzinsiz Kullanımı 5846'nolu Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK)
 4. Yasadışı Yayınlar TCK 125-200: Devletin Şahsiyetine karşı cürümler;
 5. TCK 480-490: Hakaret ve Sövme Cürümleri
 6. TCK 426-427: Halkın ar ve haya duygularını inciten veya cinsi arzuları tahrik eden ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı: ve diğer anlatım araç ve gereçleri.
 7. Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisiz Erişim ve Dinleme "Bilişim Alanında Suçlar TCK 525a, b, c ve d" maddeleridir.

YENİ TCK'DA BİLİŞİM SUÇLARI

1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni TCK'nın kapsamında, bilişim sistemlerine karşı işlenen suçları da gerekçeleriyle birlikte yer alıyor. Bilişim sistemine girme, sistemi engelleme,bozma, verileri yok etme veya değiştirme, tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması kapsamındaki suçları tanımlayan kanun maddeleri TCK'nın 243 -246.maddelerinde yer alıyor.

MADDE 243. - Bilişim sistemine girme

 1. Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.
 2. Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.
 3. Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

MADDE 244. - Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme

 1. Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen, bozan, sisteme hukuka aykırı olarak veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen, erişilmez kılan, değiştiren, yok eden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
 2. Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
 3. Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

MADDE 245. - Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması

 1. Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır.
 2. Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

MADDE 246. - Tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması

 1. Bu Bölümde yer alan suçların işlenmesi suretiyle yararına haksız menfaat sağlanan tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
Bu bilgiler İstanbul Emniyet Müdürlüğü İnternet ve Bilişim Suçları Şube Müdürlüğü tarafından sağlamıştır.
 
ATK Bilişim Yardım

ATK BİLİŞİM TELİF UYARISI

Sitemizden alıntı yapmanıza kaynağı ve alıntı yapıldığını belirtmeniz halinde izin verilmektedir. Akti takdirde yaptığınız işlem "ÇALINTI" olmaktadır. Bu sebeple yaptığınız alıntılar için muhakkak kaynak belirtiniz. Bu işlemlerin yapılmaması halinde bu bölümü kapatarak ve sorununuz için ücretli servis vermekten mutluluk duyarız.Şirketimiz sorunları kulaktan dolma yöntemlerle değil bizzat emek sarf ederek çözmektedir. Bizim emeğimiz forum vb. sitelerdeki gibi kopyala yapıştırdan ibaret değildir.

Anket

Formatlama Ücreti Ne Kadar Olmalı?

10-15 TL - 46.3%
20-25 TL - 14.9%
30-25 TL - 6%
40-45 TL - 7.5%
50-55 TL - 34.3%

Total votes: 67
The voting for this poll has ended on: 01 Haz 2010 - 00:00

PRTG 7 Online Demo

PRTG Online Demo

IP Adres Öğren

IP Adresiniz : 54.145.176.120

Pencereyi Kapat   X

ATK BİLİŞİM TELİF UYARISI

Sitemizden alıntı yapmanıza kaynağı ve alıntı yapıldığını belirtmeniz halinde izin verilmektedir. Akti takdirde yaptığınız işlem "ÇALINTI" olmaktadır. Bu sebeple yaptığınız alıntılar için muhakkak kaynak belirtiniz. Bu işlemlerin yapılmaması halinde bu bölümü kapatarak ve sorununuz için ücretli servis vermekten mutluluk duyarız.Şirketimiz sorunları kulaktan dolma yöntemlerle değil bizzat emek sarf ederek çözmektedir. Bizim emeğimiz forum vb. sitelerdeki gibi kopyala yapıştırdan ibaret değildir.