..:: ATK BİLİŞİM ::..

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


Şifremi Unuttum?
Programsız PDF Word Çevir

Programsız PDF Word çevir

Temsilcisi olduğumuz Investintech programsız olarak pdf dosyalarınızı Word (doc) formatına çevirmeniz için bir yenilik daha yaptı. Hem programsız hemde ÜCRETSİZ. Bunun için sadece bir Facebook hesabınızın olması yeterli.

http://www.facebook.com/PDFConverter adresinden erişebileceğiniz çeviricinin sağladıkları :
  • Tamamen Ücretsiz
  • Güvenilir
  • Herhangi bir facebook hesabı ile erişilebilir,
  • Hızlı ve doğru çeviri kabiliyeti,
  • İndirme linki ile dosyaya hızlıca erişebilme,
IceWarp Data Packager
IceWarp Data Packager
Able2Extract PDF Çevirici - 1 ile 4 adet için
Able2Extract PDF Çevirici - 1 ile 4 adet için
Webserver Stress Aracı 1 Lisans
Webserver Stress Aracı 1 Lisans
O&O FormatRecovery 4 Güncelleme
O&O FormatRecovery 4 Güncelleme
Startup Organizer 2.9
Startup Organizer  2.9
PRTG Traffic Grapher 1 Lisans 1000 Sensör
PRTG Traffic Grapher 1 Lisans 1000 Sensör
Anasayfa BİLGİ Bilgisayar ve Güvenlik Adware, Spyware, Malware, Virus Nedir ?

Adware, Spyware, Malware, Virus Nedir ?

E-posta Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 36
ZayıfMükemmel 
Zararlı yazılım olarak her gün duyduğumuz Adware, Spyware, Malware, Virus Nedir ? bunların kısa tanımlarını burada bulacaksınız.

Adware nedir?

Kendi yazdığı programı satmak yerine, belirli firmalar tarafından sağlanan reklamları programın içine gömerek kullanıcıya sunan programların genel adı "adware" dır. Bu programların en belirgin özelliği ücretsiz olarak dağıtılması ve programı yazanın kazancını sizin bilgisayarınızda bu reklamları göstermesi ve sizin de gördüğünüz reklamları tıklamanızdan sağlamasıdır.

Spyware nedir?

Adware' den farklı olarak, kullanıcının bilgisayarında hem belirli firmaların reklâmlarını görüntüleyip hem de bir iz kontrol mekanizması oluşturan programlara "Spyware" denir. Adware' den en belirgin farkı sizin bilgisayarınızda ne yaptığınızı ve bir kısım kişisel bilgilerinizi (hangi sitelere giriyorsunuz, ne tür içerik sizin ilginizi çekiyor, kredi kartı numaranız nedir, internet şifreleriniz nedir vs.) daha önceden belirlenmiş bir sunucuya, internete bağlandığınız zamanlarda gönderen (bir noktada sizin bilgisayarınızda ajanlık eden) programlardır.

Trojan horses (Truva Atları) nedir?

"Truva Atı, bir program içinde gizlenen ve bilgisayarınızda gizli İşlevler yapan bir virüs programıdır.Truva Atları genellilkle, e-postaların içine yerleştirilerek yollanır. İçine saklandığı program çalıştırılcaya kadar aktif hale geçmezler. Truva Atı aktif hale geçince, bulunduğu sistemdeki korunmasız host ve serverlar hakkındaki bilgilerin tamamını ya kendi içinde kaydetmeye başlar. Yada bu virüslerin özelliği gereği bulaştığı bilgisayarları uzaktan erişime uygun hale getirdiğinden, elde ettiği bilgileri başka bir bilgisayara internet yoluyla gönderir. Bu virüsü bilgisayarınıza yerleştiren kişi, uzaktan erişim suretiyle sizin bilgisayarınızın içine çok rahatlıkla girerek, dosyaların açarak içeriğinde değişiklik yapmak, dosya silmek, sizin dosyalarınızı kendi bilgisayarına kopyalamak, e-postalarınızı okumak, CD-ROM' u açıp-kapatmak, varsa internet bankacılığı veya kredi kartı bilgilerinizi kopyalamak gibi sizin bilgisayarınızda yapabileceğiniz bütün işlemleri yapabilmektedir. Kısacası, Truva Atı bulaşan bir bilgisayarın, biri siz diğeri de uzaktan erişim metoduyla bilgisayarınıza giren kişi olmak üzere iki kullanıcısı olur. Zekice yazılmış bir Truva Atı, kendisini asla belli etmeyeceği ve hiçbir iz bırakmayacağı için, onun nerede olduğunu bulmak gerçekten çok zordur ve profesyonellik gerektirir.

Malware nedir?

"Malicious software" 'in kısaltılmasıdır. Virüsler, trojanlar ve istenmeyen kötü niyetli kodların genel adıdır. Truva ati olarak da bilinen virüsler bu kategoriye girerler. Bir programın eklentisi olarak gelebileceği gibi, girmiş olduğunuz enfekte olmuş bir web sitesinden de sizin bilgisayarınıza yüklenebilir.

Exploit nedir?

İşletim Sistemleri ve bazı programların açıklarını bulup bu açıkları kötüye kullanma yöntemine "exploit" deniliyor. Exploit'ler ile sistem şifreleri görülebilir, sistemler hakkında bilgiler elde edilebilinir. Exploitler sistemin olağan olarak çalışmasına engel olurlar ve sisteme dışardan kod göndererek sistemi normal olarak çalıştığına ikna ederler ve genelde de yetkisiz erişim için kullanılmaktadır. Bu tip virüsler, bulaştıkları bilgisayarın hafızasında bulunan e-posta adreslerinin hepsine o bilgisayar üzerinden e-posta göndererek virüsün diğer bilgisayarlara da bulaşmasını sağlarlar. E-maili alan kişi, gelen mailin daha önceden haberleştiği ve tanıdığı bir kişiden geldiğini görerek maili açmakta hiç tereddüt etmez ve kendi bilgisayarına da virüsü bulaştırır. Virüs bu bilgisayar üzerinde de ayanı işlemi tekrarla yayılmaya devam eder. Bu tip virüslerin birçok kullanıcıya hitap eden serverlara bulaştığını düşünürsek, servera bağlanan her bilgisayara bu tip virüslerin bulaşması ile bir anda birçok bilgisayar zarar görmektedir.

Worm (Solucan) nedir?

Solucan da, virüs gibi, kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanmıştır ancak bunu otomatik olarak yapar. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçirir. Solucan bir kez sisteminize girdikten sonra kendi başına ilerleyebilir. Solucanların en büyük tehlikesi, kendilerini büyük sayılarda çoğaltma becerileridir. Örneğin bir solucan, e-posta adres defterinizdeki herkese kopyalarını gönderebilir ve sonra aynı şeyi onların bilgisayarları da yapabilir. Bu, domino etkisinin getirdiği yoğun ağ trafiği işyeri ağlarını ve Internet'in tümünü yavaşlatabilir. Yeni solucanlar ilk ortaya çıktıklarında çok hızlı yayılırlar. Ağları kilitlerler ve olasılıkla sizin ve başkalarının Internet'teki Web sayfalarını görüntülerken uzun süreler beklemenize yol açarlar.

Rootkit nedir ?

Rootkit bilgisayar sistemine kendisini bir donanım veya donanım sürücüsü gibi tanıtarak bulaşan ve yapabilecekleri ile tüm diğer virüs türlerinden daha teklikeli bir virüs türüdür. Yapısı ve erişim imkanları ile yapabilecekleri sadece yazarının hayal gücüne kalmış olan rootkitler için günümüzde önlemler var olsa bile yeterince etkin değildir. Bu yüzden kullandığınız güvenlik yazılımı virüsü algılayıp engellemek isteyene kadar sisteme bulaşmış olabilir. Kimi durumlarda tam bulaşmadan yakalansa bile yinede sürekli olarak bulaşmak ve yayılmak için bir çok deneme yaparken çalışmanızı engelleyebilir. Temizlemek istediğinizde (saldırıya uğradığında) bilgisayarınızı kapatarak savunmaya geçen günümüzün en tehlikeli virüs türü olarak sayılmaktadırlar.

Dialer nedir?

Dialer programlar bilgisayarınızın internet bağlantı ayarlarını değiştirerek sizi ödemeli bir telefon hattına yönlendiren programlardır. Siz bu dialer programlar bulaştığı esnada her zamanki gibi internete bağlanırken eve şişik bir telefon faturası gelince şoke olursunuz, çünkü faturanız birden belki de 10 katı ile artmıştır. Bunun nedeni bu bilgisayarınıza bulaşan dialer programlar internete bağlandığınız numarayı biraz önce belirttiğimiz gibi ücretli bir yurtdışı hattı veya 900lü bir hat ile değiştirip sizi her internete girişinizde bu ücretli hatlar aracılığı ile internete bağlamıştır. Dialer programları sadece bilgisayarlarından belirli telefon numarası çevirerek internete çevirmeli "dial-up" bağlanan kimseleri etkiler. ADSL vb. yeni bağlantı türleri bu programlardan etkilenmez.

Virus Nedir?

Virüs, kendini bir programa veya bir dosyaya iliştirerek, bilgisayardan bilgisayara çeşitli bağlantı tipleri ile atlayabilen bir bilgisayar yazılımı parçasıdır. Yeni bilgisayarlara bulaştıkça çoğalır. Virüsler, yazılımınıza veya donanımınıza hasar verebilir. Bir virüs, kendisini taşıyıcı bir programa iliştirir ve ardından bilgisayardan bilgisayara yayılmaya çalışır. İnsanları etkileyen virüslerin, ebola'dan 24-saatlik gribe kadar etki derecesi değiştiği gibi, bilgisayar virüsleri de biraz rahatsız edici olanlarından, tümden tahrip edici olanlarına kadar çeşitlilik gösterir. Virüsün yayılması için, bir dosyanın paylaşılması, bir e-posta göndermesi veya sizi belirli bir web sitesine yönlendirmesi gerekir.

Macro virüsü nedir?

Bilgisayarınızda kullanıdığınız bazı paket programların, eksik kaldığı yada ihtiyazınızı karşılayacak şekilde bu kullanılan temel programa yardımcı olarak geliştirilen programlar vardır. Bu yardımcı programın yazım dilinde temel programla aynı olur. Bunun gibi bazı paket programların "Macro" adı verilen yardımcı paketlerle yazı yazma, işlem yapma, tablo oluşturma gibi temel bazı çaılşmalar sırasında birçok işlemleri otomatik ve daha kolay yapmanızı sağlayabilir. Programların bu özelliğini kullanarak yazılan virüslere "macro virüsleri" adı verilir. Bu virüsler, sadece hangi macro dili ile yazılmışlarsa o dosyaları bozabilirler. Macro virüsleri hangi temel programa ek olarak yazılmışlarsa o programı her çalıştırmanızda aktif hale geçer ve ilgili programların kullandığı bazı tanımlama dosyalarına da bulaşmaya çalışır. Böylece o programla oluşturulan her dökümana virüs bulaşmış olur.

Virüsten Korunma Yöntemleri

Kendi bilgisayarınıza ve başkalarının bilgisayarlarına sizin bilgisayarınızdan virüs bulaşma riskini azaltmak için öncelikle bilmeniz gereken bir takım güvenlik kuralları vardır. Bu kuralları öğrenerek bilgisayarınızı kötü niyetli kodlara ve virüslere karşı belirli bir oranda koruyabilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan işletim sisteminize göre yapmanız gerekenler değişecektir. Aşağıda açıklanan işlemler güvenli bir bilgisayar sistemi için alınacak tedbirlerden bazılarıdır. Bu tedbirlerin tümü veya bazıları bilgisayar sisteminizin güvenliğini tam olarak sağlaması hususunda garanti verilmez. Unutmayın, bilgisayar sisteminizin güvenliğini en iyi siz sağlarsınız. Güvenlik unsurların en başında sizin tarafınızdan alınacak önlemler gelir. Bunlar, bilmediğiniz e-postaları açmamak, güvenliğine inanmadığınız dosyaları kabul etmemek, güvenli olmayan web sitelerine girmemek gibi alabileceğiniz tedbirlerin tamamıdır.
 
ATK Bilişim Yardım

ATK BİLİŞİM TELİF UYARISI

Sitemizden alıntı yapmanıza kaynağı ve alıntı yapıldığını belirtmeniz halinde izin verilmektedir. Akti takdirde yaptığınız işlem "ÇALINTI" olmaktadır. Bu sebeple yaptığınız alıntılar için muhakkak kaynak belirtiniz. Bu işlemlerin yapılmaması halinde bu bölümü kapatarak ve sorununuz için ücretli servis vermekten mutluluk duyarız.Şirketimiz sorunları kulaktan dolma yöntemlerle değil bizzat emek sarf ederek çözmektedir. Bizim emeğimiz forum vb. sitelerdeki gibi kopyala yapıştırdan ibaret değildir.

Anket

Formatlama Ücreti Ne Kadar Olmalı?

10-15 TL - 46.3%
20-25 TL - 14.9%
30-25 TL - 6%
40-45 TL - 7.5%
50-55 TL - 34.3%

Total votes: 67
The voting for this poll has ended on: 01 Haz 2010 - 00:00

PRTG 7 Online Demo

PRTG Online Demo

IP Adres Öğren

IP Adresiniz : 54.162.93.137

Pencereyi Kapat   X

ATK BİLİŞİM TELİF UYARISI

Sitemizden alıntı yapmanıza kaynağı ve alıntı yapıldığını belirtmeniz halinde izin verilmektedir. Akti takdirde yaptığınız işlem "ÇALINTI" olmaktadır. Bu sebeple yaptığınız alıntılar için muhakkak kaynak belirtiniz. Bu işlemlerin yapılmaması halinde bu bölümü kapatarak ve sorununuz için ücretli servis vermekten mutluluk duyarız.Şirketimiz sorunları kulaktan dolma yöntemlerle değil bizzat emek sarf ederek çözmektedir. Bizim emeğimiz forum vb. sitelerdeki gibi kopyala yapıştırdan ibaret değildir.